Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

 

Prof. Dr. Cem Kılıç'ın Konuşmacı Olarak Katıldığı İşveren Konferansları Başladı

Tekirdağ, Çerkezköy, Edirne ve Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odaları’nda gerçekleştirilen “Güncel Ekonomik Gelişmeler, Kayıtlı İstihdam ve İstihdam Teşvikleri”  başlıklı etkinlikte Prof. Dr. Cem Kılıç, güncel ekonomik gelişmeleri değerlendirdi, ayrıca kayıtlı istihdam ve işverenlerin faydalanabileceği sigorta prim teşvikleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Prof. Dr. Cem Kılıç, sosyal güvenlik konusunda Türkiye’nin önde gelen uzmanlarından olup, Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı ve NTV’de ekonomi yorumculuğu yapmaktadır. Kılıç Tekirdağ TSO gerçekleştirilen konferansta şunları söyledi “Kayıt dışı istihdamı gelişmiş ülkeler seviyesine indirdiğinizde Türkiye'de sosyal güvenlik bütçesi kara delik olmaktan çıkacak. Bu noktada kayıtlı çalışmak, hem işçiye hem işverene hem devlete ciddi bir katkı anlamına geliyor. Sanmayın ki kayıt dışı istihdam sadece Türkiye'nin sorunu. Avrupa Birliği'nin de sorunu, OECD'nin de sorunu. Bugün AB ortalamasında kayıt dışı istihdam yüzde 18, bu kadar yüksek olmasının da sebebi birliğe en son katılan Doğu Avrupa ülkeleri. Kişi başına katma değer arttıkça kayıt dışı düşüyor. Teknoloji yoğun mal ve hizmet üretebilirsek, eğitim seviyesini yükseltebilirsek, işletme ölçeğini büyütürsek yapısal sorunları büyük ölçüde ortadan kaldırıyoruz. Türkiye, Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre 2009 ile 2013 yılları arasında kentlerde kayıt dışı istihdamı yüzde 30,6'dan yüzde 17,2'ye indirdi. Bu çok önemli bir başarı. 60 kadar ülke arasında bu noktada Türkiye kayıt dışı istihdamla mücadelede başarılı bir ülke konumundadır."

Katılımcıların Prof. Kılıç’a özellikle istihdam teşvikleri konusunda çok sayıda soru yönelttiği etkinliklere ilgi yoğun oldu.

Prof.Dr. Cem Kılıç'ın sunumuna buradan ulaşabilirsiniz. 

 

Etkinlik Takvimi

 

 

 

21 Şubat 2017

23 Şubat 2017

28 Şubat 2017

12.30 Kokteyl

13.00 Prof. Dr. Cem Kılıç’ın konuşması

Tekirdağ TSO

Edirne TSO

 

Çorlu TSO

16.00 Kokteyl

16.30 Prof. Dr. Cem Kılıç’ın konuşması

Çerkezköy TSO

Kırklareli TSO

Lüleburgaz TSO (Belediye Halk Eğitim Merkezi Prof. Dr. Necdet TEKİN Salonu)


Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır.Bu yayının içeriğinden yalnızca Trakya Kalkınma Ajansı sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.