Bu proje Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir.

Eğitiliyorum Öğreniyorum Kayıtlı Çalışıyorum Projesi kapsamında düzenlenecek meslek eğitim kurslarının protokolü imzalandı.

Bu Proje Meslek Kazandırıyor

     Trakya Kalkınma Ajansı ve Namık Kemal Üniversitesi Çorlu MYO’nun yürütücüsü olduğu “Eğitiliyorum, Öğreniyorum, Kayıtlı Çalışıyorum” projesi kapsamında başlatılacak olan mesleki eğitim kurslarının düzenlenmesi için Tekirdağ İş Kurumu İl Müdürlüğü ile bir protokol imzalandı.

     Hedefi Türkiye’de kayıtlı istihdamın teşvik edilmesine ve kayıt dışı istihdamın azaltılmasına katkı sağlamak olan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülen, Türkiye Cumhuriyeti ve AB tarafından fonlanan, Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Hibe Programı kapsamında yürütülen projenin uygulama aşamalarından olan meslek eğitim düzenlenmesi ile ilgili protokol Tekirdağ İş Kurumu Müdürlüğü’nde imzalandı. Protokole Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksek Okulu adına Okul Müdürü Prof. Dr. Tuncay Gümüş, Trakya Kalkınma Ajansı adına Genel Sekreter Mahmut Şahin, Tekirdağ İş Kurumu İl Müdürlüğü adına da Yaşar Esen imza koydu. Protokolün Trakya Kalkınma Ajansı’nın İŞKUR ile yaptığı çalışmalardan biri olduğunu vurgulayan Genel Sekreter Mahmut Şahin, projeyi ve sonuçlarını önemsediklerini söyledi. Şahin şunları söyledi.” Bu proje bölgemizin ve ülkemizin bir gerçeği olan sosyal güvenlikten yoksun çalışanlara dönük olarak hazırlandı. Halen ülkemizde %27’ye yakın bir oranda sigortasız çalışan insanımız var. Bu rakam batı ülkelerinde %1’in altındadır. Proje ile işçilere, işverenlere ve çalışma hayatına taraf diğer kesimlere sigortalı çalışmanın bir hak olduğu bilincini yerleştirmeyi amaçlıyoruz. Eğitiliyorum, Öğreniyorum, Kayıtlı Çalışıyorum Projesi, Trakya Kalkınma Ajansı’nın Trakya’da çalışma hayatına dönük olarak devam eden ve AB bütçesinden fonlanan ikinci projesi oldu. Bu protokol ile proje kapsamında düzenlenecek olan meslek eğitimi kurslarına katılacak kursiyerlerin sigortaları yapılacak ve kursiyerlere 20 TL günlük harçlık verilecek. Kurslara katılacak olan kursiyerlere birçok imkân sağladık, amacımız kendilerini günün sıkıntılarından kurtarıp sadece alacakları eğitime vermeleridir. Yine kursiyerler İŞKUR’a kayıtlarını da yaptıracaklar ve böylelikle iş imkânlarından haberdar olacaklar. Projenin yürütülmesine büyük katkısı olacak bu protokole emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Mesleki Eğitim Kurslarından 72 Kişi Faydalanacak

     Projenin uygulama aşamalarından biri olan mesleki eğitim kurslarına hedeflenenin üzerinde bir başvuru oldu. 60 kişi hedeflenen kurslara 72 kişi katılacak. CNC Programcısı kurslarına 40 kişi katılacak ve bunlar 120 saat sürecek eğitimler boyunca 3 hafta boyunca eğitim alacaklar. Oto boya kurslarına ise 12 kişi katılacak. Oto boya eğitimleri 100 saat üzerinden 13 gün verilecek. Talep gören diğer bir kurs olan tekstil terbiye eğitimlerine ise 20 kişi alınacak. 2 hafta sürecek eğitimler boyunca kursiyerler toplamda 80 saat eğitim alacaklar. Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenecek eğitimleri yine bu okulun eğitimcileri verecek. Mesleki eğitim kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerler Çorlu Meslek Yüksek Okulu Sürekli Eğitim Merkezi Katılım Sertifikası verilecek.      

 

"Eğitiliyorum, Öğreniyorum, Kayıtlı Çalışıyorum" Projesi Nedir?

     Bütçesi 247.100 Euro olan ve Trakya'da yoğunlaşan temel sanayi sektörlerinde kayıt dışı istihdamın azaltılması ve bölgede kayıtlı istihdamın önemi konusunda bir bilinç oluşması amacıyla hayata geçirilen bir projedir. Trakya Kalkınma Ajansınca Namık Kemal Üniversitesi ortaklığında yürütülecek projenin uygulanmasıyla beraber, tekstil, makine ve kaporta-boya sektöründe çalışan/çalışmaya aday 72 kişiye Çorlu MYO bünyesinde eğitim verilmesi ve bu kişilerin vasfının artırılması, Trakya'da sanayinin yoğunlaştığı Çorlu, Çerkezköy, Lüleburgaz, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ il ve ilçe merkezlerinde minimum 300 işverenin kayıtlı istihdam konusunda bilinçlendirilmesi, bölge üniversitelerinde son sınıfta okuyan bin 150 gençte kayıtlı istihdama ilişkin farkındalık, iş arama ve CV hazırlamaya ilişkin bilinç oluşması, Trakya Bölgesi'nde üniversite, özel sektör, kamu kurumu işbirliğinin sağlanması ve işbirliği kültürünün yaygınlaşması ve bölgede kayıtlı istihdama ilişkin genel bir farkındalık oluşturulması, Çorlu MYO'nun donanım ile kapasitesinin geliştirilmesi hedefleniyor.

 

     Sigortasız Çalışma, Geleceğini Karartma!" sloganıyla bir dizi farkındalık faaliyetinin de yürütüleceği, Trakya Bölgesi'nde yoğunlaşmış olan sektörlerde kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla yürütülecek projenin hedef kitlesini ise TR21 Trakya Bölgesi'nde okuyan bin 150 son sınıf üniversite öğrencisi, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Çorlu, Çerkezköy ve Lüleburgaz'da bulunan 300 işveren ve kayıt dışı istihdam edilen/kayıt dışı istihdam edilme potansiyeline sahip olup mesleki eğitim alacak olan 72 kişi oluşturuyor.


Bu yayın Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mali katkısıyla hazırlanmıştır.Bu yayının içeriğinden yalnızca Trakya Kalkınma Ajansı sorumludur ve bu içerik hiçbir şekilde Avrupa Birliği veya Türkiye Cumhuriyeti’nin görüş ve tutumunu yansıtmamaktadır.